گزارش پیمایش کن تا وردیج

بسمه تعالی

 

روز هجران و شب فرقت یار آخر شد                       زدم این فال و گذشت اختر و کار آخر شد

آنهمه ناز و تنعم که خزان می فرمود                       عاقبت در قدم باد بهــار آخـــر شـــد

 

تعداد نفرات: ۴۷ نفر

سرپرست برنامه: آقای مجید دلنوا

راهنمای مسیر: آقای رمضانی

حاشیه برنامه: حضور عکاس حرفه ای در تیم – آب تنی در آبشار

ساعت ۶:۳۰ صبح قرار، محل همیشگی ضلع جنوبی میدان فردوسی جنب داروخانه بود بعد از حرکت ۲ ماشین اول، ماشین سوم ساعت ۷ حرکت کرد و بعد از ۴۵ دقیقه حرکت در جاده کن سولقان کنار جاده مینی بوس ها نگه داشتند و اقای دلنوا ضمن عرض تبریک روز زن نکاتی در باب نوع پوشش مسیر و نوع حرکت در مسیر ارائه داده و بعد از خوردن شیرینی به راه ادامه دادیم.

شروع مسیر (۸:۰۰) که از کنار جاده امامزااده داوود به ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا با سراشیبی تندی آغاز شد.

بعد از مدتی راهپیمایی، به تونلی رسیدیم که در حال ساخت بزرگراه تهران ـ شمال بود. عکس دسته جمعی، توسط عکاس حرفه ای با دوربین خفن اش گرفتیم. در پوشش گیاهی نیمی سبز و نیمی خشک بود. به باغی رسیدیم. آنجا قمقمه ها را اب و استراحتی کردیم و سپس به راه ادامه دادیم نهری همراهمان بود که گه گداری دستی به اب میزدیم و نیز با معرفی گیاهان توسط لیدر موقت گروه افرادی اقدام به جمع اوری گیاهان خوراکی می کردند. در مسیر، درخت زرشک بود که با معرفی و تائید لیدر موقت برگ های این درخت را خوردیم که مزه ای ترش داشت. بعد از حدود ۲ ساعت پیاده روی با دیدن محلی سرسبز اطراق کرده و صبحانه را در انجا صرف کردیم و پس از مدتی به حرکت ادامه دادیم.

مسیر به دلیل خشک بودن و گرمای هوا سخت و طاقت فرسا شده و گلگشت ساده تبدیل به مسیری سخت شده بود. خیلی از افراد خسته و بعضی ها پشیمون شده بودن و امکان نگه داشتن برای غذا هم نبود. تا ساعت ۴ بعد از ظهر که مکانی برای صرف نهار پیدا کردیم. کنار رودخانه بود و سایه درختان محلی مناسب برای صرف نهار در نزدیکی باغهای اطراف روستای وردیج درست کرده بود. بعد از صرف نهار و کمی استراحت به مدت ۱ ساعت، بعضی از اقایون به سمت ابشاری رفتند تا تنی به اب بزنند و بقیه نیز به تماشا پرداختند. در این بین بقیه افراد به گشت و گذار پرداختند و در اخر با دلی پر از شادی و کمی خستگی راه به سمت تهران بازگشتیم.

حداقل و حداکثر سرعت پیاده روی ۴ تا ۸ کیلومتر بر ساعت

زمان پیاده روی ۹ ساعت زمان کل ۱۲ ساعت

یکی از نکات جالب مسیر این بود، که در حالی که مسیر بیش از ۱۲ کیلومتر نبود ولی شاهد چندین پوشش گیاهی بودیم (خشک، معتدل و سرد) و برای مثال: در مسیر درختانی را دیدیم که در خواب زمستانی بودند و یا درختانی که تازه شکوفه داده و نیز درختانی که حتی از شدت بی ابی و بدی هوا خشک شده بودند.

نگارنده: مصطفی قدس

و اما تصاویر برنامه:

 

ارسال دیدگاه