گزارش مهتاب نوردی رمضان۱۳۹۷

بسم الله الرحمن الرحیم

سنت پیاده روی برای زیارت مکان های مقدس از قدیم الایام در میان شیعیان مرسوم بوده و علمای شیعه به این امر اهتمام ویژه ورزیده اند.
طبیعتا اگر این زیارت به صورت پیاده روی در دل شب، زیر نور ماه، در میان کوهها و در ماه شریف مبارک رمضان صورت بگیرد فواید و ثمرات معنوی و جسمی آن چندین برابر خواهد بود.
مهتاب نوردی برنامه ای است که  از اواخر سال ۸۰ با رویکرد فرهنگی ، ورزشی در ماه مبارک رمضان توسط باشگاه کوهنوردی سلام همنورد در حال اجرا می باشد. برنامه ای که در آن سعی شده به تعالی هردوجنبه جسم و روح انسان توجه شود. به همین دلیل است که هر ساله با استقبال بیشتری روبرو شده است.

در این برنامه برخی کوهنوردان در نیمه ماه مبارک رمضان مسیر امام زاده صالح فرحزاد تا امام زاده داوود را که حدود ۱۵ کیلومتر است ، با یک کوهنوردی سبک پیمایش میکنند.

امسال برای هفتمین سال پیاپی این برنامه در تاریخ پنج شنبه ۱۰خرداد برابر با ۱۵رمضان برگزار شد.

طبق اطلاع رسانی که انجام شده بود جمعیتی نزدیک به ۲۰۰ نفر از ساعت ۱۷در امام زاده صالح فرحزاد حضور پیدا کردند.

قبل از شروع برنامه آقای مجید دلنوا مدیر باشگاه و آقای علیزاده مسئول راهبردی و فنی برنامه توضیحاتی درباره پیمایش مسیر و کلیات برنامه مهتاب نوردی بیان کردند؛ همچنین توسط حجه الاسلام احمد داعی مسؤول فرهنگی باشگاه، پیرامون برنامه های فرهنگی و جزواتی که در طول مسیر به در اختیار کوهنوردان قرار گرفت  توضیحاتی ارائه شد.

راس ساعت ۱۸ پیمایش مسیر آغاز شد. بانوان در جلوی صف و آقایان در پشت سر انها با زبان روزه شروع به حرکت کردند.

ابتدای راه گروه  از محله با صفای فرحزاد عبور کرد و بعد از نیم ساعت به دره فرحزاد رسید. سپس مسیر خاکی و کمی شیب دار را با کمی سختی گذراند ، اما چون هوا کمی ابری بود از گرمای آن کاسته شده بود .

بعد از حدود یک ساعت و نیم پیمایش هنگام عبور از کنار درختان و باغ های محلی کم کم بارش رحمت الهی شروع شد و هوایی بسیار عالی را برای همنوردان مهیا کرد.
در حدود ساعت ۲۰ همه گروه به سلامت به باغی که برای صرف افطار و خواندن نماز آماده پذیرایی بود رسیدند .

اعضای تدارکات به سرپرستی آقای احمدی که از روزهای قبل برای پذیرایی از همنوردان روزه دار آماده شده بودند قبل از رسیدن گروه مقدمات افطار را تهیه و با رسیدن همنوردان پذیرایی را آغاز کردند.
بعد از افطار و اقامه نماز جماعت مغرب و عشا گروه به صف شده و پیمایش مسیر آغاز شد .

در طول مسیر محل هایی برای استراحت تدارک دیده شده بود و گروه  تدارکات با چای، شربت، میوه و… از همنوردان پذیرایی انجام می دادند.

بالاخره  ساعت ۲بامداد جمعه ۱۱خرداد ۹۷ همنوردان به تپه سلام رسیدند.
تپه سلام نخستین نقطه ای است که از آنجا می توان بارگاه و گنبد امامزاده داوود با چراغ های سبز آذین بندی شده  را دید .
در این مکان ابتدا حجه الاسلام داعی صحبت هایی را پیرامون تقوا و توبه ایراد نمود و بعد از آن روضه ای توسط آقای احمدی خوانده شد و همنوردان پس از سلام جمعی بر امام حسین علیه السلام دوباره پیمایش خود را آغاز کردند.

در نهایت ساعت ۳ بامداد همه اعضا با سلامت کامل به محلی که برای صرف سحری در جنب امام زاده داوود در نظر گرفته شده بود رسیدند .

بعد از صرف سحری، زیارت و اقامه نماز صبح کنار ضریح امام زاده داوود برنامه مهتاب نوردی به پایان رسید و همنوردان با اتوبوس های تدارک دیده شده راهی تهران شدند.

نگارنده گزارش:احمد داعی

Leave a Comment