گزارش صعود قله البروس ۹۵

کوه البروس: قله ای در باختر رشته کوه قفقاز در کابادینو-بالکاریا و کاراچای-چرکسیا در شمال فلات ایران در روسیه و نزدیک به گرجستان است.

این کوه دارای دو قله شرقی و غربی است که قله غربی قله اصلی آن است که با ارتفاع ۵۶۴۲ متر بلندترین قله اروپا لقب گرفته است ، قله شرقی ۲۱ متر کوتاه تر از قله غربی میباشد.

قبل از فروپاشی شوروی سابق قله مون بلان فرانسه بلندترین قله اروپا محسوب میشد . ولی در حال حاضر قله البروس بلندترین نقطه قاره اروپا به حساب میاید.

قله البروس جزو هفت قله بلند قاره ها میباشد ، لذا کوهنوردان زیادی از کشورهای مختلف برای صعود این قله وارد منطقه میشوند ، برای خود من حضور جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰ نفر در روز صعود قله که در گروه های بعضا تا صد نفر حرکت میکردند خیلی جالب بود، همیشه وقتی تو شلوغ ترین روزها به دماوند میرفتم فکر میکردم هیچ کوهی مثل دماوند شلوغ نمیشه.!!

بعد از کمی تحقیق پیرامون منطقه متوجه شدم که البروس دارای دامنه بسیار وسیعی میباشد بطوری که از ارتفاع ۳۴۰۰ متر تا ارتفاع ۴۲۰۰ متر شرکت های مختلف کمپ های زیادی را برقرار کردند. لذا با وجود این جمعیت هیچ مشکلی بابت اسکان و غیره وجود نداشت. نکته بعدی این بود که کمپ ها بیشتر بر روی یخچال ها بودن وجود دستگاه های پیست کوب و تله کابین ها و ماشین آلات مختلف و سرویس های بهداشتی که در همه جا بودن از لحاظ آلودگی محیط زیست یک فاجعه بود. ولی هیچکس به این موضوع کاری نداشت .!!!

با توجه به اینکه ما با شرکت خدمات کوهنوردی روسی برای صعود قله هماهنگ کرده بودیم . بعد از رسیدن به مینرال ودی گاید ما خانم ورا به استقبال ما آمد و با دو دستگاه ونی که از قبل هماهنگ کرده بود ما را به هتل محل اقامتمان در روستای چگت برد و تا پایان برنامه همراه ما بود.

گزارش فنی و عکس های برنامه :

سرپرست برنامه: مجید دلنوا

مسئول فنی تیم: اسمائیل اسمائیل زاده

مسئول فرهنگی و ناظر فدراسیون: علی شریفیان مهر

کل نفرات حاضر در تیم: ۱۴ نفر.

این برنامه طبق هماهنگی های که از قبل با فدراسیون صورت گرفته بود بعنوان صعود رسمی و ثبت نام اولیه و همچنین گرفتن بلیط و مجوزهای لازم (چندین ماه قبل از اجرای برنامه) در یک برنامه ۹ روزه با ۸ شب خواب (۳ شب در هتل سیمپکا واقع در دهکده توریستی چیگت – ۲ شب پناهگاه در ارتفاع ۳۷۰۰ متری – ۳ شب در هتل آلفا مسکو) که شرکت کنندگان از استانها و شهر های تهران – خراسان رضوی – قم – یزد – زنجان – ایلام – گنبد – فارس موفق شدند در تاریخ ۹۵/۰۵/۱۹ قله البروس را صعود و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در بلندترین نقطه قاره اروپا به اهتزاز درآورند .

برنامه روز اوّل یکشنبه ۹۵/۰۵/۱۷

پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران حدود ساعت ۱۱:۴۵ – رسیدن به فرودگاه حیدرعلی باکو (آذربایجان) حدود ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران – پرواز از فرودگاه باکو به مقصدفرودگاه مینرال ودی حدود ساعت ۲۰:۲۰ به وقت ایران (۱۸:۳۰ به وقت باکو) – رسیدن به فرودگاه مینرال ودی حدود ساعت ۲۲:۳۰ – ورود به هتل سیمپکا واقع در روستای و دهکده توریستی چیگت حدود ساعت ۱:۳۰ (۲۴ به وقت مسکو) – صرف شام و خواب .

برنامه روز دوم دوشنبه ۹۵/۰۵/۱۸

حرکت از هتل به طرف روستای آزووا (آزائو) (محل سوار شدن تله کابین) در ارتفاع حدود ۲۳۵۰ متری حدود ساعت ۱۰ (فاصله روستای چیگت تا آزووا حدود ۵ کیلومتر است) – طی ۳ مرحله و ۳ ایستگاه سوار و پیاده شدن- مرحله ۱ اعضای تیم به ایستگاه اوّل در ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متر بنام اولد و بلو پونیت – با تعویض لاین در مرحله دوم رسیدن به ارتفاع حدود ۳۴۰۰ متری بنام کابیکار و از آنجا ادامه مسیر با تله سیژ تک نفره امکان پذیر بود که بعلت خرابی و خاموش بودن آن با ماشین ارتشی کمک دار به ارتفاع حدود ۳۷۵۰ متری بنام ایستگاه گاراباشی که محل کمپ گروههای کوهنوردی است رفته و در کمپ موردنظر جهت استراحت ، هم هوایی و خواب اسکان گرفته و افراد گروه هر چند نفری بعد از استراحت جهت هم هوایی تا ارتفاع حدود ۴۲۰۰ متری صعود و فرود نموده و طبق هماهنگی و توصیه های لازم توسط سرپرست و گاید (راهنمای روسی) تیم بنام خانم ورا اعلام خاموشی و استراحت.

برنامه روز سوم سه شنبه ۹۵/۰۵/۱۹

بیدارباش حدود ساعت ۲ – چک کردن وسایل و تجهیزات توسط خانم وی رای – انتقال اعضای تیم از ارتفاع ۳۷۵۰ متر به ارتفاع ۴۷۰۰ متر توسط ماشین برف کوب (پیس کوب) – شروع کوهنوردی با تجهیزات کامل مخصوصاً کفش مناسب و کرامپون ساعت ۴ از ارتفاع ۴۷۰۰ متری – رسیدن کل اعضای تیم به ارتفاع ۵۶۴۲ متر (قله البروس – بلندترین قله اروپا) حدود ساعت ۱۲ – بعد از گرفتن عکس یادگاری و … حدود ساعت ۱۲:۳۰ شروع فرود – رسیدن به کمپ و ارتفاع ۳۷۵۰ متری حدود ساعت ۱۸ (حدود ۲ ساعت معطلی تیم بخاطر کار امدادی چند نفر از اعضای گروه ما به یک تیم دیگر که یکی از اعضای آن دچار سانحه از ناحیه مچ پا شده بود) عصر و شب روز ۹۵/۰۵/۱۹ استراحت تیم و خواب در کمپ و ایستگاه کاراواشی – (لازم بذکر است که یک شب جهت خرابی هوا رزرو شده بود که بعلت هوای مناسب صعود ما روز ۹۵/۰۵/۱۹ انجام و به روز ۹۵/۰۵/۲۰ موکول نگردید) .

برنامه روز چهارم چهارشنبه ۹۵/۰۵/۲۰

بعد از بیدارباش و صرف صبحانه حدود ساعت ۱۱ برگشت به روستای آزووا و چیگت – رسیدن به هتل حدود ساعت ۱۳ – استراحت – نهار – گشت داخل روستا – شام (جشن صعود) و اهدای جوایز و گواهی صعود توسط شرکت روسی طرف قرارداد به نمایندگی خانم وی رای – خواب

برنامه روز پنجم پنجشنبه ۹۵/۰۵/۲۱

بیدار باش – صرف صبحانه – گشت و پیاده روی و جنگل نوردی اطراف دهکده توریستی چیگت – نهار – استراحت – بازدید از خانه کوهنوردان و تجهیزات کوهنوردی اجاره ای و دست دوم – شام و خواب

برنامه روز ششم جمعه ۹۵/۰۵/۲۲

بیدارباش – صرف صبحانه – حرکت بطرف فرودگاه مینرال ودی حدود ساعت ۷ (روستای چیگت و آزوواو مسیر صعود به قله البروس در دهانه کوهی بنام دره باکسان قرار دارد) – رسیدن به فرودگاه حدود ساعت ۱۰:۳۰ – پرواز ساعت ۱۲:۴۵ به فرودگاه مسکو – رسیدن به فرودگاه مسکو حدود ساعت ۱۵:۳۰ – ورود به هتل آلفا مسکو حدود ساعت ۱۸ – تحویل اتاق گشت اطراف هتل – شام – استراحت و خواب

برنامه روز هفتم شنبه ۹۵/۰۵/۲۳

بیدارباش – صرف صبحانه حدود ساعت ۹ الی ۱۰ – گشت و بازدید مکانهای دیدنی اطراف میدان سرخ – کاخ کرملین – بازار تجارت – کلیسا و … – بعدازظرهر و شب گشت زنی دنباله رودخانه مسکو – برج ها یشیشه ای – هتل رادیسون – مجدداً گشت اطراف میدان سرخ و … – استراحت و خواب

برنامه روز هشتم یکشنبه ۹۵/۰۵/۲۴

بیدارباش – صرف صبحانه – رفتن به بازار خرید آرباث (لوازم و تجهیزات کوهنوردی RED FOX) و … – بعدازظهر و شب ضمن بارش شدید باران رفتن به بازار و مجتمع تجاری کنار هتل آلفا و …- استراحت و خواب

برنامه روز نهم دوشنبه ۹۵/۰۵/۲۵

بیدارباش – صرف صبحانه حدود ساعت ۷ الی ۸ – حرکت بطرف فرودگاه حدود ساعت ۹ – رسیدن به فرودگاه حدود ساعت ۱۱ – پرواز بطرف باکو حدود ساعت ۱۳ – رسیدن به باکو حدود ساعت ۱۵:۳۰ – حرکت از فرودگاه باکو به ایران حدود ساعت ۲۰ – رسیدن به فرودگاه امام خمینی حدود ساعت ۲۳:۳۰ و پایان سفر ۹ روزه روسیه و صعود به قله البروس (تهران به تهران)

لازم به ذکر است بعضی از زمانها به وقت ایران و بعضی به وقت کشور روسیه است.

اکثر جاهای دیدنی داخلی مرکز شهر مسکو توسط مترو ایاب و دهاب با خرید کارت مترو ۴ روزه.

لازم به ذکر است تمام نفرات شرکت کننده در این صعود قله را صعود نمودند.

تهیه گزارش: مجید دلنوا ( ۰۹۱۲۱۷۷۵۵۰۷) سرپرست برنامه و مدیر باشگاه کوهنوردی سلام همنورد .

لینک ثبت نام صعود قله البروس در سال ۱۳۹۹ لطفا کلیک نمایید.

و اما گزارش تصویری:

 

ارسال دیدگاه