گزارش صعود لیلاکوه و درفک ۹۵

نام گروه : سلام همنورد

عنوان برنامه : کوهپیمایی سبکو طبیعت گردی قله لیلا کوه نام منطقه : گیلان-لنگرود-روستای لیلا کوه

تاریخ اجرای برنامه :پنجشنبه ۲۳/۲/۹۵

سرپرست برنامه : آقای مجیددلنوا

ارتفاع:۷۰۰ متر

راهنمای برنامه:سرکار خانم نرگس قربانی پور

تهیه کننده گزارش : زهرا جعفری

تعداد اعضای گروه:۲۳ نفر

نوع و سطح برنامه : کوهپیمایی سبک

وضعیت آب و هوایی هنگام اجرای برنامه : هوا ابری ومه آلود

لوازم مورد نیاز : کوله پشتی متوسط ، کفش کوهپیمایی ، باتون کوهپیمایی ، قمقمه آب ، کاپشن و شلوار بادگیر گرتکس، لباس پلار ، لوازم بهداشتی ، کیت کمکهای اولیه انفرادی ، کفش کوهنوردی مناسب فصل ، پانچو ، کیسه خواب ، فلاسک کوچک ، کلاه و عینک آفتابی ، کرم ضد آفتاب ، دو وعده ناهار ، کلاه و دستکش ، پانچو ، تنقلات و غیره….

موقعیت جغرافیایی:

لیلا کوه: منطقه و محلی‌ست در جنوب غرب لنگرود که یکی از مناطق گردشگری این شهرستان میباشد. مسیر لیلا کوه در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست ،اولین خیابان از سمت لاهیجان است.

از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلا کوه حدود ۳ کیلومتر جاده آسفالته میباشد .

لیلا کوه (عطا کوه ) با ارتفاع حدودی۷۰۰ متر که در قسمت جنوبی شهر لنگرود قرار دارد ، مطرح ترین کوه این شهرستان میباشد که بدلیل سهولت دسترسی و مسیر مشخص در تمامی فصول سال میزبان افراد زیادی اعم از کوهنوردان و یا علاقمندان به طبیعت میباشد .بر روی این قله دکلهای مخابراتی رادیو تلوزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه و بومیها این قله را دکل مینامند. برای صعود به قله مسیرهای متعددی از لنگرود در دسترس میباشد که معروفترین و عمومی ترین آن جاده لیلاکوه و از میدان لیلا کوه میباشد. زمان پیمایش مسیر ۳ ساعت میباشد.

پوشش گیاهی: روستا با پوشش گیاهی و درختان منحصر به فرد پوشیده شده است و همچنین باغات چای که دست نخورده، از نظر پوشش گیاهی، شالی زار، اکثر مناطق را در بر می‌گیرد. ناحیه رویشی هیرکانی مانند یک نوار سبزاین منطقه را در برگرفته. درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را ایجاد کرده.از جمله میوه های درختان جنگلی این منطقه عبارتند از:زالزالک،کندس ،ولیک،خرمالو،تلکا(گلابی وحشی)انواع سیب ترشی محلی،انجیروحشی،انجیر سیاه وحشی،آلوچه وحشی(ترش هله)و……..

زیست وحیات وحش: پلنگ یکی از حیوانات جنگلهای گیلان است که در معرض انقراض می باشد.از دیگر حیوانات عبارتند از: رودک (گورکن) ،گراز،سمور آبی،اسب کاسپین،گرگ،خرس،شوکا یا آهوی شاخدار،گوزن و……………

اسب کاسپین را به حق می توان میراث طبیعی منطقه خزری دانست

شرح برنامه:پس ازتجمع اعضای گروه در میدان فردوسی، ساعت۳۰/۱۱ چهارشنبه شب سوار مینی بوس شده وحرکت کردیم .

ساعت۳۰/۵ صبح جهت اقامه نماز در امامزاده جعفربن زین العابدین کیاشهر توقف کردیم.

ساعت ۵۰/۶ صبح به روستای لیلا کوه رسیدیم که خانم قربان پور راهنمای برنامه به استقبال گروه آمدند وجهت صرف صبحانه ما را به کافه سنتی آتش راهنمایی کردند.

ساعت ۳۰/۸ حرکت وصعود به قله را آغاز کردیم.مسیر جاده خاکی بوده پس از کمی پیمایش مسیر به چشمه آب رسیدیم .ضمنا گروه کوهنوردی شهرستان لنگرود از گروه استقبال کرده و پس ازپذیرایی ومعارفه وعکس دست جمعی مسیر را ادامه دادیم .

مسیری با چشم اندازی بسیار زیبا وپوشیده از مزارع چای که هر بیننده ای را جذب خود میکرد علاوه بر مزارع چای،درختان نارنج ،پرتغال وانجیردر مسیر به چشم میخوردو مردمانی که در حال چیدن برگ چای بودند به گفته خانم قربانی از بالای مزارع ،دریا قابل مشاهده می باشد اما به علت مه آلود بودن هوا این امرممکن نبود.

پس از مزارع چای پوشش گیاهی بصورت جنگل بود درختانی سر به فلک کشیده با قدمت وزیبایی خا ص که بیانگر قدرت لا یزال الهی می باشد .حرکت دوستان همراه با عکاسی و گاهی توقف و استراحت بود شاید حیفمون میومد که زود محل را ترک کنیم وبه همین علت زمان پیمایش گروه کمی طولانی شد.

ساعت ۴۵/ ۱۱به قله رسیدیم. چیزی که موجب تعجب دوستان بود دیدن دکل های مخابراتی وپارک ماشین روی قله بود پس به همین دلیل بوده که به این قله دکل میگویند درسته که وجود این امکانات نیاز زندگی ا مروزه می باشد اما پس از مشاهده این همه چشم انداز زیبا دیدن این صحنه دور از انتظار بود.

پس ازنیم ساعت توقف وعکس دسته جمعی مسیر برگشت را در پیش میگیریم ساعت ۲ اتمام برنامه.

پیمایش مسیر رفت وبرگشت حدود ۶ ساعت.

لیلا کوه یکی از ۱۰۰ جای دیدنی ایران می باشد که توصیه میکنم حتما یکبار هم که شده دیدن کنید،مطمئنا تو برنامه سفرتون همیشه خواهد بود. چشم اندازی زیبا در انتهای مسیرکه به عطا کوه ولاهیجان مرتبط بوده ومسیری زیبا برای دوچرخه سواران از عطا کوه به لاهیجان است.

با تشکر ازراهنمای برنامه خانم نرگس قربانی پور و هیئت کوهنوردی شهرستان لنگرود.

غروب لیلا کوه

بعد از ظهر راهی ویلای ساحلی واقع در چمخاله لنگرود شدیم که خانم قربان پور برای شب مانی تدارک دیده بودند.پس از صرف ناهار ،برخی از دوستان مشغول استراحت وبرخی ساعاتی را در کنار ساحل سپری کردند.

آقای دلنوا وخانم قربان پور ساعاتی را به بازار رفته برای تهیه شام و تدارک صیحانه .ساعت ۲۱ با فراخوان آقای دلنوا همه برای صرف شام حاضر شدند .شب ساعت ۱۰ خوابیدیم .صبح ساعت ۳۰/۳ بیدار شده وراهی مسیر برای صعود قله درفک شدیم.

نام گروه : سلام همنورد                                                                                          عنوان برنامه : صعود به قله درفک

سرپرست برنامه : آقای مجیددلنوا                                                                                                    ارتفاع: ۲۷۳۳متر

راهنمای برنامه:آقای حسین زاده                                       وضعیت آب و هوایی هنگام اجرای برنامه : هواصاف وآفتابی

نوع و سطح برنامه : کوهپیمایی سبک                                                               تاریخ اجرای برنامه :جمعه ۲۴/۲/۹۵

تهیه کننده گزارش : زهرا جعفری                                                                                        تعداد اعضای گروه:۲۷ نفر                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

وسیله نقلیه: مینی بوس،نیسان

موقعیت جغرافیایی: درفک نام آتشفشان خاموشی در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قله درفک به روایتی از( دال فک ( دٌلفکآمده است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانواده عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌اند.

قله درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد. این قله را ازدو مسیر مهم می‌توان صعود کرد.

مسیر ۱- سیاهکل – دیلمان شاه شهیدان اربناب – قله درفک

مسیر ۲- رستم آباد توتکابن دشت ویل دفراز – قلهٔ درفک

کاسه درفک که بزگترین دهانهآتش‌فشان ایران است محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌ها به این قله کوچ می‌کنند. در کاسه‌ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند یخ هازیبایی خاص را در غار تشکیل می‌دهد و لازم است ذکر شود شیب غار زیاد بوده و پیمایش درون غار را بامشکل روبرو می‌سازدوارد شدن به آن بدون تجهیزات عملا امکان پذیر نیست.

پوشش گیاهیمنطقه درفک بسیار است و در آن گیاه گزنه بسیار دیده می شود (این گیاه جهت درمان رماتیسم بسیار مفید ست)ودرختانی همچون راش ، توسکا ،خرمالوی وحشی درختچه های آلوچه وحشی ،گون تره کوهی،پیازک کوهی، و…..

حیات وحش وجانوری منطقه درفک خرگوش، خرس، گوزن، شغال، گرگ، روباه و پلنگ وپرندگانی چون عقاب ،کبک ونوعی بلبل و……گزارش شده است.                                                          

شرح برنامه:

مبدأ حرکت گروه از: لنگرود چمخاله-خروجی اتوبان تهران رشت کیلومتر۴۵-شهرتوتکابن،جاده رحمت آباد،جاده دفراز،سی دشت ،سیاه دشت بن،اربناب. (صعود ما از جبهه جنوب شرقی بود)

ساعت ۳۰/۳ صبح روز جمعه ازویلای ساحلی چمخاله حرکت کرده وساعت ۳۰/۵ جهت اقامه نمازدر جوارامامزاده هاشم توقف کرده وسپس ادامه مسیر،ساعت ۲۰/۶ به شهر توتکابن رسیدیم وبه اتفاق راهنمای برنامه آقای حسین زاده از لنگرود که در محل منتظر ما بودندسوار نیسان شدیم .

ساعت ۳۰/۸ به اربناب رسیده واز نیسان پیاده شده وسپس صرف صبحانه.(از توتکابن تا اربناب حدود دو ساعتطول کشید) ضمنا “اربو” به معنای میوه گلابی وحشی است که درختان آن در این منطقه فراوان به چشم می‌خورد. چشمه آب گوارایی نیز در این مکان وجود دارد. پس از برداشت آب وپر کردن قمقمه ها از چشمه ساعت ۱۰ پیمایش را شروع کردیم.(ضمنا چهار نفرازهمنوردان که با ماشین شخصی آمده بودند به گروه ملحق شدند وسه نفر از اعضای گروه بدلیل نداشتن شرایط مساعد با گروه همراه نشدند بنابراین تعداداعضا برای صعود ۲۴ نفر بود.)

پیمایش مسیر از داخل جنگل بود.چشم اندازی بسیار زیبا وصدای آواز پرندگان عطر آرامش را در محیط پراکنده میکرد.

پس از بیست دقیقه پیمایش از جنگل خارج شده وبه جاده خاکی میرسیمابتدا شیب تندی را صعود کردیم که متأسفانه جاده‌ای ماشین‌رو نیز در آن احداث شده است. پوشش گیاهی بعد از جنگل بصورت درختچه های آلوچه وحشی ،گون ،تره کوهی،پیازک کوهی،گزنه مشاهده می شد.
ساعت ۳۰/۱۱ توقف و استراحت .

درطول مسیر پرواز دسته ای عقاب وپرندگانی چون کبک مشاهده شد.سرعت باد نزدیک به قله حدود۳۵ کیلومتر بود . پس از عبور از چند یال کوچک ساعت ۴۵/۱۲به قله درفک صعود کردیم ،حدود نیم ساعت توقف وخواندن دعای فرج توسط گروه سلام همنورد وعکس دست جمعی ،مسیر بازگشت را در پیش گرفتیم.

از بالای کوه قله هایی مانند سماموس، خشچال ،پشته کوه و شاه معلم ، و….. قابل مشاهده بود.

در نزدیکی قله و در پایین دیواره مجاور قله، غاری رامشاهده کردیم که در تمام سال برف را در خود نگه می دارد و به همین دلیل حکم منبع تامین آب چوپانان منطقه را در تابستان دارد. دهانه این غار وسیع و تنگ است وبه گفته آقای حسین زاده وارد شدن به آن بدون تجهیزات یخ نوردی عملا امکان پذیر نیست بنابراین ما از بالا ی غار به دیدن غار وعکاسی اکتفا کردیم.                                                                                                                                                                                               ساعت ۳۰/۲ توقف جهت ادای نماز وصرف ناهار درکنار کلبه های سنگی حوالی کاسه آتشفشان ،لازم به ذکر است که از نقاط دیدنی این کوه باید به یخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) اشاره کرد که بزگترین دهانه آتش‌فشان ایران است در این قسمت دامداران کلبه سنگی ساخته اند که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها قرار می گیرد.

پایان برنامه ساعت ۳۰/۵٫

پیمایش مسیر رفت وبرگشت ۳۰/۷ ساعت .طول مسیر طی شده ۱۸ کیلومتر

باتشکر از راهنمای برنامه آقای حسین زاده که با صبر وحوصله همراه ما شدند وما را راهنمایی کردند.

ضمنا سرقدم برنامه آقای دلنوا وعقب دار آقای علیزاده بودند که جا دارد از زحمات این عزیزان تشکر کنم.

سفر به درفک یک سفر کوتاه پر از جنگل، کوه، غار و کلبه های روستایی است و یکی از دیدنی ‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان به شمار می رود.

سخن آخر

زیبایی طبیعت لیلاکوه ودرفک را تنها چشم میتواند ضبط وثبت کند وبا عکس وکلمات شاید تنها گوشه ای از آن را بتوان نشان داد باید رفت وبا دل وجان غرق در این بهشت زمینی شد.

زمان رسیدن به تهران۲ بامداد شنبه.

گزارش تصویری:

صرف صبحانه در ابتدای مسیر لیلاکوه در کافه ای در مزرعه چای

عبور از مزارع چای در مسیر لیلاکوه

عبور از مزارع چای در مسیر لیلاکوه

حرکت به سمت جنگل ارونار مبدا صعود درفک

قله درفک

دهانه غار درفک

مسیر برگشت.

 

ارسال دیدگاه